Owczarek szetlandzki

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  1
Sekcja:  1 psy pasterskie (owczarskie)
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  12-14 lat
Wysokość:  ok. 35 cm
Waga:  ok. 8-10 kg
Użytkowość:  pies pracujący przy zaganianiu i pilnowaniu stad oraz pies do towarzystwa. Sprawdza się także jako stróż.
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: agility
mantrailing
rally-o
nosework
treibball
frisbee
dogtrekking

Historia rasy:

Sheltie pochodzi z Brytyjskich Wysp Szetlandzkich. Wyhodowane zostały do pilnowania domostw, jako psy zagrodowe, a z czasem także do zaganiania i pilnowania owiec na dużych obszarach. Ok. 1905roku trafiły do Szkocji i tam w 1908roku zalozony został Shetland Collie Club, a rasa uznana została w 1919 roku.

Temperament/charakter:

Sheltie to pies inteligentny, temperamentny, bystry i bardzo czujny o radosnym i łagodnym usposobieniu. Jest żywiołowy i skłonny do zabawy, sprytny i bardzo towarzyski. Chętnie i szybko się uczy, jest pracowity jednak nie toleruje przymusu. Silnie przywiązuje się do opiekuna, wobec obcych nieufny. Zle znosi podniesiony głos, krzyk i przemoc.

Potrzeby rasy:

Owczarek Szetlandzki potrzebuje dużo ruchu i pracy umysłowej, chetnie będzie wykonywał powierzone mu zadania. Świetnie sprawdzi się w niemal wszystkich dyscyplinach sportowych – zwłaszcza agility, flyball, frisbee czy pasienie. Sheltie potrzebuje opiekuna zdecydowanego lecz spokojnego i opanowanego, który poświęci czas na wspólne aktywności.

Zdrowie i pielęgnacja:

pielęgnacja Sheltie nie jest mocno kłóopotliwa, włos jest gładki, a sierść choć długa jest łatwa do wyczesywania i nie ma tendencji do filcowania. Rasa jest zdrowa i raczej długowieczna.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/881.pdf”]