Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  1
Sekcja:  1 psy pasterskie (owczarskie)
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  13-15 lat
Wysokość:  51-61 cm
Waga:  ok. 20-27 kg
Użytkowość:  pies owczarski
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików:
Przykładowe aktywności:

Historia rasy:

Owczarek Szkocki pochodzi od starożytnych psów pasterskich, któe trafily na Wyspy Brytyjskie z Afryki. Aby lepiej przystosować je do warunków panujacych w chlodniejszym klimacie zaczęto je krzyżować z miejscowymi psami pilnującymi stad bydla i owiec, a współczesny wygląd jest wynikiem kojarzenia z seterem irlandzkim oraz rosyjskim borzojem. Po raz pierwszy oficjalnie Collie zaprezentowany został na wystawie w Birmingham w 1860r, a do Polski pierwsze psy tej rasy trafiły w okresie międzywojennym.

Temperament/charakter:

Collie to pies przyjazny, łagodny, pogodny pies bardzo towarzyski i delikatny, bezgranicznie przywiazany do opiekuna. Zawsze skory i chętny do zabawy, wesoły i energiczny. Ma silny instynkt pasterski, jest czujny i nieufny wobec obcych ktorych obecność zaznacza oszczekiwaniem. Jest inteligentny, bystry,chętnie i szybko się uczy. Swietnie sprawdza się w domu z dziećmi ze względu na swoją opiekuńczość i łagodne usposobienie.

Potrzeby rasy:

Collie to pies, który potrzebuje sporo aktywności, jednak najlepiej takiej, która wymaga współpracy z opiekunem. To pies, który nade wszystko ceni obecność swojej rodziny, nie powinien zatem być pozostawiany sam sobie i separowany. Owczarkowi Collie potrzeba dużo ruchu i pracy umysłowej. Świetnie sprawdzi się w niemal wszystkich dyscyplinach sportowych – zwłaszcza agility, flyball, frisbee czy pasienie. Potrzebuje opiekuna spokojnego i opanowanego, który będzie traktował go łagodnie i po przyjacielsku oraz poświęci czas na wspólne aktywności. Jest wrażliwy na podniesiony głos i krzyki.

Zdrowie i pielęgnacja:

wbrew pozorom długa sierść Collie nie wymaga bardzo intensywnej pielęgnacji. Konieczne jest oczywiście regularne szczotkowanie, zwlaszcza w okresie linienia. Trzeba także pamiętać, że tak obfita sierść długo schnie i łatwo nasiąka. Rasa zwykle cieszy się dobrym zdrowiem i zunawana jest za długowieczną. Collie mają jednak dość wrażliwy żołądek i mogą być wrażliwe na niektóre leki, dlatego wskazana ostrożność w ich stosowaniu.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1561.pdf”]