Parson Russell Terrier

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  3
Sekcja:  1 teriery duże i średnie
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  13-15 lat
Wysokość:  ok. 35 cm
Waga:  6-7 kg
Użytkowość:  roboczy terier, norowiec
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: flyball
nosework
agility
frisbee
dogtrekking
mantrailing

Historia rasy:

Parson wyhodowany został przez myśliwego i pastora Johna Russella do polowania na lisy. Wśród swoich przodków tak jak Jack Russell ma foksteriery, beagle, bulteriery, welsh corgi, lakelandy oraz sealyhamy. W stosunku do Jack Russella jest wyższy, cięższy i charakteryzuje go bardziej kwadratowa sylwetka.

Temperament/charakter:

Parson to pies aktywny, energiczny, radosny i inteligentny, bardzo przyjacielski, zawsze gotowy i chętny do działania a przy tym szybki, sprytny i zwinny. Stosunkowo łatwy w szkoleniu, szybko i chętnie się uczy. Ma silny instynkt łowiecki, jest odważny i wytrzymały.

Potrzeby rasy:

Parson podobnie jak Jack Russell to pies dla doświadczonego, kreatywnego i cierpliwego opiekuna. Wymaga konsekwencji w wychowaniu i treningu posłuszeństwa. Najlepiej sprawdzi się u boku bardzo aktywnej osoby, która będzie przed nim stawiała wyzwania i zadania do wykonania. Opiekun będzie musiał poświęcić mu sporo uwagi i czasu oraz zapewnić dużą dawkę ruchu i urozmaicenia. Znudzony może mieć skłonnosci do zachowań destrukcyjnych. Parson bardzo lubi wszelkie aktywności związane z bieganiem i pogonią za celem. Świetnie sprawdzi się w ćwiczeniach agility, flyball-u czy tropieniu. Ze względu na swoją dość gwałtową naturę i zapalczywość nie nadaje się do domu z małymi dziećmi.

Zdrowie i pielęgnacja:

Rasa łatwa w pielęgnacji i mało wymagająca w utrzymaniu. Sierść może występowac w odmianie gładkiej lub szorstkiej która wymaga sporadycznie trymowania. Parsony to rasa długowieczna, bez predyspozycji do chorób genetycznych i wad rozwojwych. Zdarzają sie jednak problemy skórne na tle alergicznym.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/3391.pdf”]