Zima to trudna pora roku dla wielu psich dusz. Wiele ras nie jest przystosowanych do przebywania w tak niskich temperaturach i bardzo kiepsko je znoszą. Poniżej kilka pożytecznych wskazówek, przydatnych podczas zimowego sezonu:
- w tak siarczyste mrozy ograniczamy spacery (zasada nie dotyczy psów przystosowanych do takich warunków jak rasy północne, które w takich warunkach czują się najlepiej lub psów o bardzo gęstej i bogatej okrywie włosowej jak Mastif tybetański czy Nowofundland). Zwłaszcza jeżeli pies nie biega tylko spaceruje na smyczy, jego organizm szybko zacznie się wychładzać. Jeżeli chcemy aby nasz pies lepiej zniósł spacer i miał z niego więcej frajdy to zadbajmy o jego aktywność! Więcej ruchu to szybsze krążenie i lepiej rozgrzane mięśnie (a opiekun zyskuje lepszą kondycję!)
- w przypadku psów o niewielkich gabarytach lub o słabej okrywie włosowej pamiętajmy o dodatkowej ochronie w postaci kubraczka/płaszczyka itp. Najlepiej wiatro- i wodoszczelnego, który ochroni zwierzę przed wychłodzeniem.
- w tak duże mrozy nietrudno o odmrożenia, nasze psy stąpają po ziemi gołymi poduszkami. Poza tym zimą ziemia pokryta jest zmarzniętym śniegiem i lodem co zwiększa możliwość urazu i skaleczenia delikatnej psiej poduszki. Warto wypróbować specjalne dla psich łap buty, które ochronią i przed mrozem i przed urazami. Oczywiście najpierw trzeba jednak psiaka przyzwyczaić do ich noszenia!
- uwaga na sól, która powszechnie stosowana jest w sezonie zimowym! Psie łapki niekoniecznie dobrze ją znoszą, sól działa drażniąco i może powodować ból, zwłaszcza jeżeli dodatkowo są podrażnione od chodzenia po zmarzniętym śniegu . Pamiętajcie by psie łapy zabezpieczyć np. poprzez posmarowanie bezpośrednio przed spacerem warstwą wazeliny lub maścią z lanoliną lub dodatkiem wosku pszczelego, która je ochroni i natłuści. Dodatkowo po każdym spacerze przemywamy łapki wodą by pozbyć się z nich soli. W przypadku gdy podrażnienia już występują warto dodatkowo zaopatrzyć się w preparat do pielęgnacji opuszek łap wspomagający gojenie i łagodzący podrażnienia.
opracowane przez Dog.net.pl
