Pointer

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  7
Sekcja:  2 Wyżły brytyjskie. Pointer
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 12-14 lat
Wysokość:  55-65 cm
Waga:  16-34 kg
Użytkowość:  pies wystawiający
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: mantrailing
rally-o
nosework
dogtrekking
canicross
agility

Historia rasy:

Pointer to rasa Angielska choc przodkowie tej rasy zamieszliwali Półwysep Iberyski, gdzie psy te hodowane były do polowania na ptaki. Ich zadaniem było znajdowanie i wystawianie zwierzyny. Na wyspy brytyjskie trafiły ok XVIII wieku. Aby uzyskać nieco lżejszego psa skrzyżowano go z Greyhoundem i Foxhoundem a w celu poprawienia zmysłu węchu także z Bloodhoundem. Pointer należy do grupy legawców czyli psów wystawiajacych. Ma wygaszony instynkt łowiecki, nie goni zwierzyny, ma ją jedynie wytropic i wystawić myśliwemu. Wzorzec pierwotnie opracowany w roku 1937 został zmieniony po wolnie i ostatecznie zatwierdzony przez Klub Pointera w w roku 1970.

Temperament/charakter:

Pointer jest psem o o przyjaznym i zrównoważonym usposobieniu i wielkim temperamencie. Jest majestatyczny i arystokratyczny w zachowaniu, czujny, żywy, aktywny, bardzo wytrzymały i szybki. Cechuje go doskonała pamięć, pracowitość,inicjatywa podczas polowania, inteligencja, lojalność i przywiązanie do opiekuna. Nie nadaje się na stróża. Dobrze sprawdzi się jako towarzysz rodzin ze starszymi dziećmi.

Potrzeby rasy:

Pointer to pies o dużej potrzebie ruchu i aktywności. W domu jest spokojny i nienachalny, na dworze jednak uaktywniają się jego wrodzone predyspozycje. Ten pies wymaga od opiekuna urozmaiconych spacerów, zapewnienia możliwości swobodnego biegania i organizowania wspólnych zajęć, najlepiej związanych z polowaniem. Pointer jest dość łatwy w prowadzeniu, trzeba jednak poświecić trochę uwagi na właściwy trening posłuszeństwa i socjaliację.

Zdrowie i pielęgnacja:

Pointer jest łatwy w utrzymaniu i pielęgnajci, krótka szata nie wymaga wielu zabiegów, wystraczy w miarę regularne wyczesywanie. Uwagi wymagają zwisające uszy, które trzeba regularnie czyścić. Psy tej rasy mogą cierpiec na dysplazję stawy biodrowego, choroby skórne, karłowatość przysadkową (spowolnienie wzrostu u szczeniąt)

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/11.pdf”]