Polski owczarek nizinny

 

Pochodzenie:  Polska
Grupa:  1
Sekcja:  1 psy pasterskie (owczarskie)
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  12-15 lat
Wysokość:  ok. 45cm
Waga:  14-20 kg
Użytkowość:  pies pasterski, stróżujący oraz do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: dogtrekking
mantrailing
rally-o
treibball
nosework
agility

Historia rasy:

PON to jedna z pięciu ras polskich, pochodzi jednak od przodka z Tybetu. Psy tybetańskie wędrowały wraz z nomadami, by ok. V wieku przedostać się do Eurpy centralnej. Na dawnych ziemiach polskich owczarki nizinne selekcjonowane były ze względu na ich użyteczność i wykorzystywane były do stróżowania i pomocy przy wypasie owiec lub bydła. Wczesne hodowle wystepowały w trzech odmianach: malej do 35cm, sredniej 40-48cm oraz dużej do ponad 50cm w kłębie. W czasie wojny wiekszosć osobników zaginęła, a rasa została odtworzona gównie za sprawą hodowli „Kordegarda” z której pochodził pies wzorcowy eksterierowo. Ostateczny wzorzec rasy wystepujacej pierwotnie w tzrech odmianach, został zatwierdzony przezd Międzynarodową Federację Kynologiczną w 1963 roku.

Temperament/charakter:

PON to pies o żywym temperamencie, wesołym usposobieniu oraz silnym instynkcie zaganiajacym i stróżującym. Jest inteligentny, bystry, czujny oraz obdarzony doskonałą pamięcią i spostrzegawczoscią. Bardzo dobrze znosi niesprzyjajace warunki zewnętrzne, jest odważny, zrównoważony i pewny siebie. Bardzo czujny i łatwo przywiazujący się do opiekuna lecz nieufny wobec obcych.

Potrzeby rasy:

PON to pies o dużej potrzebie ruchu i pracy, nie jest stworzony do leżenia na kanapie, zwłaszcza ze ma tendencje do utraty linii. Chętnie się uczy i z powodzeniem wykorzystywany może być do tropienia, ratownictwa a nawet dogoterapii. Chętnie i z zaangażowaniem będzie ćwiczyć agility oraz inne sporty.Lubi bieganie, pływanie oraz wszelkie aktywności. Wymaga konsekwentnego i cierpliwego opiekuna, który zapewni mu odpowiednią ilosć aktywności i stymulacji umysłowej.

Zdrowie i pielęgnacja:

PON jest psem zdrowym i odpornym, ma jednak skłonności do tycia, zdarzaja się problemy z trzecią powieką oraz są wrażliwe na przebiałkowacie co skutkuje problemami skórnymi. Włos PONa wymaga systematycznej i pracohłonnej pielegnacji z uwgai na tendencję do filcowania.