Portugalski pies dowodny

 

Pochodzenie:  Portugalia
Grupa:  8
Sekcja:  3 Psy wodne
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 12-15 lat
Wysokość:  43-57 cm
Waga:  16-27 kg
Użytkowość:  Pomocnik rybaków, aporter i pies do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Tak
Przykładowe aktywności: pływanie
dogtrekking
Dummy
Nosework
agility
mantrailing
Rally-o

Historia rasy:

O pochodzeniu rasy wiadomo niewiele, poza tym że pochodzi z portugalskiego wybrzeża w rejonie Algarve, gdzie pies ten towarzyszył i pomagał rybakom ju w XVI wieku. Najprawdopodobniej jest bardzo blisko spokrewniony z Barbetem, obydwa psy są łudząco do siebie podobne i należą do tej samej grupy psów dowodnych. Pierwszy wzorzec rasy został uznany na wniosek portugalii w 1939 roku. Rasa jednak długo była mało znana i nadal rzadko można spotkac jej przedstawicieli. Zyskała jednak nieco rozgłosu kiedy psy imieniem Bo i Sunny wprowadziły się do Białego Domu i dołączyły do rodziny prezydenta Obamy. Od tego czasu popularnosć tego psa powoli rosnie i zyskuje on nowych sympatyków. Do Polski pierwszy pies tej rasy trafił w 2007 roku, a dwa lata później na świat przyszedł pierwszy miot.

Temperament/charakter:

Portugalczyk to pies krzepki, silny, odważny i odporny. Szybko i chetnie się uczy, jest nadzwyczaj inteligentny i rozsądny oraz obdrzony świetną pamięcią. Cechuje go doskonały węch, słuch i wzrok, jest czujnym towarzyszem, świetnym pływakiem a nawet nurkiem. Jest pracowity, energiczny, żywiołowy, zwinny i bardzo wytrzymały. To pies łagodny, przyjacielski, serdeczny, mocno przywiązany do opiekuna i emocjonalny, przyjazny a także delikatny i cierpliwy w stosunku do dzieci. Ma donośny głos i bywa dość szczekliwy, cechuje go też silny instynkt terytorialny. Rasa wykorzystywana jest z powodzeniem w dogoterapii i do pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Potrzeby rasy:

Portugalczyk uwielbia długie i aktywne spacery, ruch i bieganie na świeżym powietrzu, to urodzony pływak a woda to jego żywioł, swietnie sprawdzi się w sportach takich jak pływanie, agility i aportowanie. Nie jest to pies dla każdego, choć daje się łatwo trenować i prowadzić a szkolenie sprawia mu sporo radości, to wymaga od opiekuna sporo czasu, aktywności i uwagi oraz zabiegów pielegnacyjnych. Trening powinien być urozmaicony i bogaty w różnorodne ćwiczenia, a nauka posłuszeństwa prowadzona konsekwentnie ale łagodnie. Najlepiej sprawdzi się jako towarzysz osoby prowadzącej aktywny tryb życia, zarówno na lądzie jak i wodzie, ceniacej ruch, lubiącej wycieczki piesze i rowerowe oraz sport.

Zdrowie i pielęgnacja:

Portugalczyk to pies odporny i zdrowy, ma sierść która praktycznie nie linieje, nie ma podszerstka i uważana jest za hypoalergiczną, jednak wymaga sporo pielęgnacji, regularnego przeglądania, szczotkowania i strzyżenia. Rasa cieszy się wręcz żelaznym zdrowiem, moga jednak występować schorzenia typowe dla dużych ras jak dysplazja stawu biodrowego. Odnotowuje się także przypadki głuchoty, zaćmy i atrofii siatkówki.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/371.pdf”]