Pudel

 

Pochodzenie:  Francja
Grupa:  9
Sekcja:  2 Pudle
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 12-15 lat
Wysokość:  Pudel toy: 24-28 cm; pudel miniaturowy: 28-35cm; pudel średni: 35-45cm; pudel duży: 45-60cm
Waga:  Pudel toy: ok 4kg; pudel miniaturowy: 4-7kg; pudel średni: 10-15kg; pudel duży: 16-25kg
Użytkowość:  Pies do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Tak
Przykładowe aktywności: Obedience
pływanie
agility
rally-o
Frisbee

Historia rasy:

Historia rasy do dzis nie jest do konca znana, choć wiadomo, że do Europy przodkowie rasy trafili w średniowieczu i byly to psy pasterskie i myśliwskie używane do polowania na ptactwo wodne. Pudel powstał w wyniku krzyżowania Barbeta z Hiszpanskim psem dowodnym. Francuska nazwa „caniche” związana jest z polowaniem na kaczki i pierwotnie w ten sposób określano Barbety. FCI uznalo rasę za francuską, choć przyznaja sie do niej także Niemcy. Z j.niemieckiego nazwa pudeln oznacza pluskać się.Najstarsza odmiana pudla jest pudel dużyzwany królewskim. Kiedy pudle trafiły na dwór królewski szybko zmieniły pierwotne przeznaczenie i stały się psami salonowymi. W tym okresie rozpoczęto także ich miniaturyzację. Do uzyskania mniejszych pudli użyto min. Maltańczyków i bolonczyków. Dziś pudel występuje w czterech odmianach, różniących się w zasadzie wyłącznie wzrostem.

Temperament/charakter:

Pudel mimo, że uznawany za głupiego (zapewne z uwagi na swoją niepoważną fryzurę) zajmuje drugie, po Border Colie, miejsce w testach na inteligencję. Bardzo szybko i chętnie się uczy, lubi pracować, jest samodzielny i podatny na szkolenie. Pudel królewski ma najbardziej zrównowazony temperament i jest najbardziej dystyngowany. Mniejsze odmiany sa bardziej żywiolowe, ruchliwe, wesołe i przy tym często także szczekliwe. Pulde mają świetny węch i instynkt myśliwski. Doskonale plywają, są dobrymi stróżami, ostrożnie i z rezerwą podchodzą do nieznajomych, potrafią byc także dość uparte. Świetnie odnajdują się jako psy rodzinne, są bardzo przywiązane do opiekuna, wierne, lojalne towarzyskie, kiepsko znoszą separację lub kojec. Świetnie nadaje się do rodzin z dziećmi, z powodzeniem moze pełnic rolę psa asystującego czy ratowniczego.

Potrzeby rasy:

Choć kojarzony z typowym psem salonowym pudel jest psem o pasji do polowania i aportowania. Posiada także zacięcie pasterskie. Warto o tym pamiętać decydujac się na tą rasę, nie jest to bowiem piesek który będzie leżał i pachniał. Chętnie wskoczy do wody, zaaportuje patyk lub zabawkę, z lubością odda się bieganiu i tropieniu. Wymaga sporo urozmaiconych aktywności psychoruchowych, zajęć wykorzystujących jego niezwykly potencjał, zdolności i predyspozycje. Ten pies sprawdzi się w wielu psich sportach min. Agility, obedience, rally-o, tropienie, dog-dancing, frisbee. Wychowanie pudla nie jest trudne i nie wymaga posiadania dużego doświadczenia od opiekuna, choć trzeba miec na uwadze, że trening prowadzony musi być cierpliwie i konsekwentnie, ponieważ pudel potrafi pokazać swoją upartą naturę. Opiekun sporo czasu będzie musiał jednak poświecić na pielęgnację pupila.

Zdrowie i pielęgnacja:

W pielęgnacji pudel jest dość wymagający, konieczne jest regularne czesanie i strzyżenie, ponieważ pudel nie linieje,a jego sierść stale rośnie i ma tendencje do filcowania.rasa uznawana jest za zdrową i dlugowieczną. Odmiana duza może cierpieć na dysplazję stawu biodrowego i łokciowego oraz skręt żołądka. Najbardziej chorowite bywają pudle miniaturowe. Najczęściej zdarza się u nich zwichniecie rzepki. U pudli może występować także niedoczynność kory nadnerczy (choroba Addisona) oraz problem z powiekami, zaćma i choroby skórne.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1721.pdf”]