Pochodzenie:  Niemcy
Grupa:  2
Sekcja:  2.1 Molosy typu mastyfa
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 9-10 lat
Wysokość:  ok. 56-68 cm
Waga:  ok. 40-60 kg
Użytkowość:  pies do towarzystwa, służbowy i pracujący
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików:  Nie

W POLSCE RASA JEST UJĘTA NA WYKAZIE RAS AGRESYWNYCH

Historia rasy:

Nazwa rasy pochodzi od miasta Rottweil w Niemczech i jest uważana za jedną z najstarszych ras. Rolą tego psa było zaganianie i pilnowanie bydła, stróżowanie i pilnowania dobytku oraz ciągnięcie ładunków. Na początku XX wieku zaczęły być także wykorzystywane w policji i w 1910r zostały oficjalnie służbowymi psami policyjnymi. W Polsce pierwsze psy tej rasy pojawiły się na przełomie lat 60tych i 70tych i powoli zyskiwały popularność, by dziś być jedną z bardziej rozpoznawalnych ras.

Temperament/charakter:

Rottweiler to pies o bardzo stabilnym temperamencie, odważny, pewny siebie, samodzielny, wytrzymały i silny. Jest przy tym posłuszny, oddany opiekunowi, dobrotliwy i łagodny. To jedna z najbardziej wrażliwych ras, którą cechuje także żywe usposobienie, towarzyskość i chęć do pracy. Jest to pies łatwy w treningu, pracowity, opanowany, cierpliwy, lojalny i wierny. Może być też doskonałym psem rodzinnym. Z natury nie jest agresywny, lecz złe traktowanie, błędy wychowawcze lub celowe szkolenie pod kątem obrony może takie zachowania wyzwolić. Posiada silnie rozwinięty instynkt obrończy.

Potrzeby rasy:

Rottek to pies pracujący, nie kanapowiec. Wymaga ruchu i urozmaiconych spacerów a także pracy umysłowej. Nie jest to pies wymagający dużych przestrzeni, łatwo adaptuje się w warunkach mieszkaniowych, o ile opiekun zapewni mu wystarczającą ilość ruchu oraz stymulacji umysłowej i ćwiczeń fizycznych. Nie jest to pies dla każdego, wymaga bowiem doświadczonego opiekuna, który będzie potrafił właściwie z nim postępować. Rottek potrzebuje socjalizacji, konsekwentnego treningu posłuszeństwa opartego na zaufaniu i szacunku oraz bliskości z człowiekiem -nie nadaje się do kojca i życia w odosobnieniu.

Zdrowie i pielęgnacja:

Rottweiler to rasa generalnie zdrowa. Może mieć tendencje do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, skrętu żołądka i nowotworów, alergii oraz chorób powiek.W pielęgnacji bezproblemowy, wymaga jedynie regularnego szczotkowania w okresie linienia.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1471.pdf”]