Samoyed

 

Pochodzenie:  Północna Rosja i Syberia
Grupa:  5
Sekcja:  1 nordyckie psy zaprzęgowe
Próby pracy:  Nie (UWAGA! W 2010 roku Polska dołączyła do krajów FCI umożliwiających poddanie próbom pracy przedstawicieli psów ras północnych i zrobienie certyfikatu użytkowego)
Średnia długość życia:  12-13 lat
Wysokość:  50-55 cm
Waga:  20-30 kg
Użytkowość:  pies zaprzęgowy i do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików:  Nie

Historia rasy:

Samoyed to jedna z czterech ras zaprzęgowych obok Syberian Husky, Alaskan Malamute i Psa Grenlandzkiego. Nazwa rasy pochodzi od plemienia Samojedów zamieszkujacych teren północnej Rosii i Syberii. Psy te były używane do pilnowania stad reniferów a także jako psy myśliwskie do polowania na niedźwiedzie i morsy oraz jako psy zaprzęgowe. Pełniły także rolę psów rodzinnych i „grzejników” mieszkając wewnątrz szałasów, opiekujac się dziećmi i towarzysząc im w zabawach. W 1889 roku brytyjski zoolog przywiozł do Anglii pierwszego samoyeda, kolejne dwa zostały importowane niedługo później dajac początek zachodniemu typowi samoyeda. Wzorzec rasy został opracowany w 1909 roku w Anglii.

Temperament/charakter:

Bardzo aktywny, żywiołowy, towarzyski, przyjacielski i otwarty pies o znacznie wygaszonym instynkcie łowieckim oraz bez predyspozycji do stróżowania za to z silnie rozwiniętym instynktem sfory. Samoyed jest psem dumnym, niezależnym i samodzielnym, energicznym, zawsze skorym do zabawy i skupionym na pracy z przewodnikiem. Jest wrażliwy na ostre traktowanie i awersyjne metody szkoleniowe, nie lubi krzyku i hałasu oraz wymaga łagodnego postępowania i zachęty do pracy.Łatwo i szybko nawiązują kontakt z człowiekiem oraz przywiązują się do opiekuna.

Potrzeby rasy:

Samoyed potrzebuje dużo ruchu i aktywności związanych z wrodzonymi predyspozycjami tej rasy. Trening warto rozpocząć wcześnie, pamietając by unikać wszelkiej awersji w szkoleniu i wprowadzając dużo urozmaicenia, ponieważ samoyed szybko nudzi się wykonywaniem tych samych zadań. Znudzony, pozostawiony sam na długie godziny samoyed może zacząc wykazywać niszczycielskie zachowania. Pies ten najlepiej sprawdzi się jako towarzysz opiekuna opanowanego, spokojnego i aktywnego lubiącego ruch na świeżym powietrzu. Z powodzeniem może brać udział w zajęciach agility.

Informacje dodatkowe:

Samoyed to pies odporny i zdrowy jednak ma tendencję do dysplazji stawu biodrowego i cukrzycy. Ponadto ma skłonność do alergii skórnych i chorób oczu. Szata wymaga regularnej pielęgnacji i wyczesywania ze względu na obfity podszerstek.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/2121.pdf”]