Seter angielski

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  7
Sekcja:  2 Wyżły brytyjskie. Seter
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  10-12 lat
Wysokość:  61-68 cm
Waga:  20-35 kg
Użytkowość:  pies wystawiający
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: mantrailing
canicross
agility
dogtrekking
nosework
rally-o

Historia rasy:

Seter Angielski wywodzi się od niewielkich psów myśliwskich – spanieli. W celu uzyskania psa większego i szybszego zaczęto krzyżować je min. z chartami, foxhoundami, pudlami, pointerami czy bloodhoundami. Współczesny seter angielski został wyhodowany ok. 1825 przez Edwarda Laverack’a a psy te początkowo nazywane były „laverackami”. Setery hodowano w różnych odmianach różniących się głównie umaszczeniem, co doprowadziło do utworzenia trzech rodzajów setera: angielskiego, irlandzkiego oraz szkockiego.Nazwa rasy pochodzi od angielskiego ” to set” czyli posadzić, obniżyć, przysiadać co związane jest z charakterystycznym przysiadaniem psa po zlokalizowaniu zwierzyny. Do Polski pierwsze setery trafiły pod koniec XIX wieku sprowadzone przed hrabiego Zamoyskiego. Obecnie rasa cieszy się dość dużą popularnością.

Temperament/charakter:

Seter to elegancki pies pełen temperamentu, o dużej pasji łowieckiej, instynkcie myśliwskim i doskonale rozwiniętym węchu. Jest bardzo aktywny, szybki, energiczny, sprytny, wytrzymały i skuteczny w działaniu. Cechuje go żywiołowość, łagodność, serdeczność i zrównoważony temperament. Chętnie i szybko się uczy. Jest przyjacielski, przyjazny wobec ludzi i innych psów, cierpliwy, wyrozumiały i delikatny. Często określa się go mianem ” gentelman by nature”.

Potrzeby rasy:

Seter ma temperament psa sportowego i wymaga sporo aktywności związanej z jego wrodzonymi predyspozycjami. Potrzebuje ruchu na świeżym powietrzu, możliwości swobodnego biegania, urozmaiconych spacerów oraz zajęć związanych z realizacją pasji łowieckiej. Ze względu na swój bardzo łagodny charakter nadaje się do domu z dziećmi. najlepiej sprawdzi się u boku aktywnej osoby, cierpliwej i łagodnej, pełnej zrozumienia i która potrafi wczuć się w psychikę tego psa i poświeci sporo czasu na trening.

Zdrowie i pielęgnacja:

Seter wymaga regularnego szczotkowania długiej szaty, jednak pies ten nie linieje zbyt intensywnie a jego pielęgnacja nie jest skomplikowana. Uwagi i dbałości wymagają długie i słabo wentylowane uszy. Seter jest podatny na choroby nowotworowe, zdarza się także dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, wrodzona głuchota, niedoczynność tarczycy, stany zapalne oczu z powodu trzeciej powieki oraz alergie pokarmowe.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/21.pdf”]