Seter szkocki – Gordon

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  7
Sekcja:  2 Wyżły brytyjskie. Seter
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 12-15 lat
Wysokość:  58-69 cm
Waga:  20-35 kg
Użytkowość:  pies wystawiający
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: canicross
dogtrekking
rally-o
nosework
pływanie
agility
mantrailing

Historia rasy:

Do długowłosych wyżłów brytyjskich zaliczyć można trzy rasy: Setera angielskiego, irlandzkiego oraz szkockiego – Gordona. Nazwa rasy Seter pochodzi od angielskiego ” to set” czyli posadzić, obniżyć, przysiadać co związane jest z charakterystycznym przysiadaniem psa po zlokalizowaniu zwierzyny. Seter Szkocki Gordon został wyhodowany przez hodowcę, lorda Alexandra Gordona, który na początku XIX wieku rozpoczął od skrzyżowania setera z suką Owczarka Collie. Hodowla wyrównanego typu rasy noszącej dziś swą nazwę od twórcy, rozpoczęła się jednak dopiero w połowie XIX wieku. Gordon należy do grupy legawców czyli psów wystawiających.

Temperament/charakter:

Gordon to wszechstronny pies myśliwski, o dużej pasji łowieckiej pracujący górnym i dolnym wiatrem. W porównaniu z pozostałymi seterami jest spokojniejszy i powolniejszy w pracy, ale lepiej od nich aportuje i może pracować zarówno na lądzie i w wodzie. Jest dość ruchliwy i obdarzony świetnym węchem, szybko i chętnie się uczy. Cechuje go zrównoważony temperament i przyjazne usposobienie. To niezwykle oddany i lojalny pies jednego właściciela, towarzyski, jednak podchodzący z dystansem do obcych. Jest psem odważnym, dumnym, inteligentnym, pełnym godności, nie znoszącym ostrego traktowania. Potrafi być niezależny i uparty. Jest wyrozumiały, opiekuńczy i cierpliwy wobec dzieci. Długo zachowuje młodzieńczy charakter – to rasa późno dojrzewająca.

Potrzeby rasy:

Gordon to pies, który uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, swobodne bieganie, długie spacery i aportowanie. Świetnie pływa, lubi biegać, doskonale sprawdzi się u boku osoby prowadzącej aktywny tryb życia. Jest towarzyski, najlepiej czuje się u boku swojego opiekuna, chętnie i bez wahania wykona wszelkie powierzone mu zadania, nie powinien być izolowany i separowany na długi czas. Ze wszystkich seterów jest najłatwiejszy w prowadzeniu i treningu. Ze względu na swoją pasję łowiecką trening posłuszeństwa powinien być rozpoczęty wcześnie – zwłaszcza w zakresie przywołania. Źle znosi podniesiony głos i zbyt ostre reprymendy.

Zdrowie i pielęgnacja:

w pielęgnacji Gordon jest niewymagający, szata wymaga jedynie regularnego wyczesywania, uwagę trzeba też poświecić długim słabo wentylowanym uszom aby nie dopuścić do infekcji. Jest to rasa zdrowa, długowieczna, odporna i wytrzymała. Czasami zdarzają się przypadki niedoczynności tarczycy, choroby oczu czy skręt żołądka.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/61.pdf”]