SHAR PEI

 

Pochodzenie:  Chiny
Grupa:  2
Sekcja:  2.1 – molosy typu mastyfa
Próby pracy:  NIE
Średnia długość życia:  ok. 9-11 lat
Wysokość:  ok. 46-51 cm
Waga:  ok. 18-30 kg
Użytkowość:  pies myśliwski i stróżujący
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności:  umiarkowany dogtrekking

Historia rasy:

Shar Pei jest jedną z najstarszych ras, która wg doniesień liczy sobie ok. 2000 lat. Wywodzi się z miasta Dialak w prowincji Kwun Tung w Południowych Chinach. Protoplastą Shar Pei’a były szpice jak Chow-chow oraz mastify – min.Mastif tybetański. Początkowo psy tej rasy pełniły rolę stróżów stad, świątyń i domostw a także polowania. W czasach komunistycznych Chin posiadanie Shar Pei’a uznawany był za przejaw luksusu. Państwo nałożyło na właścicieli tych psów wysokie podatki co niemal doprowadziło do wyginięcia rasy. W całym kraju pozostało zaledwie kilkadziesiąt psów tej rasy, głównie w Hongkongu, gdzie w latach 60tych założone zostało stowarzyszenie mające na celu opracowanie wzorca i odtworzenie rasy. Największy przełom nastąpił jednak w 1971r kiedy na łamach pisma Dogs ukazał się apel chińskich miłośników rasy o pomoc w ratowaniu rasy. Na apel odpowiedziało ponad 200 hodowców i wkrótce w całych stanach powstały hodowle tej rasy. Shar Pei trafił do księgi rekordów Guinessa w 1979 roku jako najrzadsza rasa na świecie – która liczyła wówczas ledwie 45 zarejestrowanych psów. W roku 1981 opracowany został wzorzec rasy, a pod koniec lat 80tych rasa trafiła także do Polski.

Temperament/charakter:

Shar pei to pies o bardzo trudnym, niezależnym charakterze i umiarkowanym temperamencie. Jest uparty i powściągliwy, zachowuje rezerwę wobec obcych i świetnie sprawdza się w roli stróża. To pies bardzo odważny, który nie lubi się spoufalać i zwykle chadza własnymi ścieżkami. Jest mało podatny na szkolenie ze względu na swój charakter, ale przy tym łagodny i chętny do zabawy oraz raczej niehałaśliwy. Nie sprawdzi się dobrze jako kompan dla małych dzieci.

Potrzeby rasy:

Shar pei wymaga cierpliwego i stanowczego prowadzenia. Trening powinien opierać się na budowaniu relacji opartej na zaufaniu i szacunku oraz wykorzystywać pozytywną motywację, ponieważ rasa zdecydowanie źle reaguje na jakiekolwiek ostre traktowanie. Generalnie natomiast jest psem trudnym w szkoleniu ze względu na swój niezależny charakter i dużą samodzielność. Rasa nie wymaga dużej aktywności, choć pies zdecydowanie lubi spacery to równie dobrze może spędzić dzień na kanapie u boku opiekuna. Ten pies świetnie sprawdzi się zarówno w bloku jak i domu z ogrodem.

Zdrowie i pielęgnacja:

Psy tej rasy często miewają problemy ze skórą na tle alergicznym lub grzybiczym oraz wrodzone wady powiek. Fałdy skórne opadające na oczy często powodują podrażnienia, mogą także prowadzić do ślepoty. U psów tej rasy zdarzają się także przypadki dysplazji. Shar pei nie przepada za wysokimi temperaturami ani dużą wilgocią. Pielęgnacja nie jest skomplikowana, ponieważ krótka sierść psa nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularne czesanie szczotką lub gumową rękawicą.Warto natomiast zadbać o higienę uszu ze względu na możliwe stany zapalne oraz właściwe żywienie i dietę.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/3091-1.pdf”]