Shih Tzu

 

Pochodzenie:  Tybet (patronat Wielka Brytania)
Grupa:  9
Sekcja:  5 Rasy tybetańskie
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 12-16 lat
Wysokość:  20-27 cm
Waga:  4-7,5 kg
Użytkowość:  Pies do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: rally-o
Agility mini
Nosework

Historia rasy:

Historia rasy owiana jest tajemnicą. Widomo na pewno że pieski te wywodzą się z Tybetu a ich nazwa oznacza w języku chińskim „lwi piesek”. Często mylone są z Lhasa Apso. Uważa się ze Shih Tzu powstały z krzyżowania wlaśnie Lhasa Apso z pekinczykiem. Pieski były trzymane w klasztorach wśród mnichów, gdzie towarzyszły im w medytacji. Dzisiejszy wygląd i nazwę zawdzięczają hodowli zapoczątkowanej przez cesarzową Tzu Hsi. Pierwszy wzorzec rasy powstał w Chinach w 1938 roku. Do Europy pierwsze Shih Tzu trafiły dopiero w 1930 roku i poczatkowo sklasyfikowano je jako Lhasa Apso. Jako oddzielna rasa uznane zostały kilka lat później. Pierwszy klub rasy powstał w Anglii w roku 1935, a do Polski trafiły w roku 1981.

Temperament/charakter:

Shih Tzu to pies o niezależnym, żywym temperamencie. Ma dość silnie rozwinięty instynkt stróża, jest bardzo czujny, obecność zgrożenia potrafi sygnalizować głośnym i donośnym szczekaniem. Jest inteligentny, szybko i chętnie się uczy. Ma łagodne usposobienie, bardzo lubi i ceni towarzystwo ludzi i jak każdy pies do towarzystwa kiepsko znosi odosobnienie. Uwielbia piesczoty i głaskanie oraz siedzieć na kolanach swojego człowieka. Ma pogodne usposobienie, jest skory i chętny do zabawy, ma sporo energii i łatwo adaptuje się różnych warunków.

Potrzeby rasy:

Shih Tzu lubi ruch i zajecia na swieżym powietrzu. Nie wymaga intensywnych aktywności, ale ceni spobie długie, aktywne i urozmaicone spacery. Zajęcia na dworze równie dobrze zamieni na porcję zabaw w domu. Piesek wykazuje chęc do współpracy i nadaje się do uprawiania niektorych psich sportów jak rally-o czy agility mini. Osoba, która decyduje się na tą rasę powinna mieć na uwadze, że wychowanie trening pieska wymagać będzie czasu, cierpliwości, stanowczości i konsekwencji ze względu na upartą naturę. Uwielbia pieszczoty i potrzebuje bliskiego kontaktu z opiekunem. Nie lubi być zostawiany sam, ale jeżeli już się tak zdarzy zwykle nie stwarza problemów oddając się jednemu z ulubionych zajęć – spaniu.

Zdrowie i pielęgnacja:

Gęsty i obfity włos wymaga czasochłonnej i regularnej pielegnacji oraz wyczesywania a także regularnego strzyżenia. Uwagę trzeba poświęcić okolicy oczu i uszu. Rasa na ogół cieszy się dobrym zdrowiem i długowiecznością. Shih Tzu podobnie jak wszystkie rasy brachycefaliczne jest wrażliwy na wysokie temperatury i łatwo może ulegać przegrzaniu. Zdarzają się choroby oczu związane z niedrożnoscią kanalików łzowych oraz entropium, zwężenie nozdrzy, niedoczynność nadnerczy i zapalenie tarczycy oraz niewydolność nerek.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/2081.pdf” title=”208[1]”]