Siberian Husky

 

Pochodzenie:  Północna Rosja i Syberia
Grupa:  5
Sekcja:  1 nordyckie psy zaprzęgowe
Próby pracy: Nie (UWAGA! W 2010 roku Polska dołączyła do krajów FCI umożliwiających poddanie próbom pracy przedstawicieli psów ras północnych i zrobienie certyfikatu użytkowego)
Średnia długość życia:  12-15 lat
Wysokość:  ok. 55 cm
Waga:  20-25 kg
Użytkowość:  pies zaprzęgowy i do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików:  Nie

Historia rasy:

Siberian Husky to jedna z czterech ras zaprzęgowych obok Samoyeda, Alaskan Malamute i Psa Grenlandzkiego. Jest to bardzo stara rasa pierwotna, która wg niektórych źródeł pojawiła się ok 2000 lat temu. Husky pochodzi z rejonu Kołymy w północnej Syberii gdzie wykorzystywany był do ciągnięcia ładunków i upolowanej zwierzyny na długich dystansach.Pierwszy Husky został sprowadzony na Alaskę w 1909 roku przez rosyjskiego handlarza futrami. Rasa bardzo szybko została doceniona w zawodach i wyścigach zaprzęgowych. W latach 1915, 1916 i 1917 zawody wygrywał słynny zaprzęg Leonarda Seppali i to jego psy dały początek hodowli Husky na kontynencie amerykańskim. Tak rozpoczęła się wielka kariera sportowa psów, które mimo że najmniejsze i najlżejsze ze wszystkich psów nordyckich okazały się najszybsze i najbardziej wytrzymałe. W Polsce pojawiły się dośc późno bo dopiero w 1983 roku.

Temperament/charakter:

Husky to pies niezwykle wytrzymały i aktywny. Bardzo towarzyski, przyjazny i łagodny, otwarty, czujny oraz inteligentny, bez predyspozycji do stróżowania za to z silnie rozwiniętym instynktem sfory. Husky jest psem bardzo wylewnym i skorym do zabawy, ale jednoczesnie dumnym, niezależnym i samodzielnym oraz niechętnie się podporządkowuje.Nie akceptuje przymusu i potrafi być bardzo uparty.

Potrzeby rasy:

Husky wymaga dużo ruchu i aktywności związanych z wrodzonymi predyspozycjami tej rasy z uwagi na niespożytą energię i żywy temperament. Pies ten jest długodystansowcem, który świetnie sprawdzi się we wszystkich dyscyplinach takich jak zaprzęgi, canicross, dogtrekking, bikejoring, skijoring czy dogsledding. Opiekun psa tej rasy musi zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to pies, któremu wystarczy spacer na smyczy czy bieganie po działce. Ten pies musi pracować, realizować cele i wykonywac zadania inaczej szybko się znudzi. Nie nadaje się dla osób nieodświadczonych, wymaga determinacji i konsekwencji w treningu ze względu na swój temperament i wrodzoną niezależność.

Informacje dodatkowe:

Husky to pies odporny i zdrowy. Najlepiej czuje się na dworze i w chłodzie. Częste przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach może spowodowac utratę wrodzonej odpornosci. Szata nie jest trudna w pielęgnacji jednak wymaga bardzo wyczesywania zwłaszcza w okresie linienia ze względu na obfity podszerstek.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/2701.pdf”]