Pochodzenie:  Niemcy
Grupa:  2
Sekcja:  1.1 pinczery
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 9-10 lat
Wysokość:  ok. 56-68 cm
Waga:  ok. 40-60 kg
Użytkowość:  pies użytkowy i do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Tak

Historia rasy:

Rasa wywodzi się z terenów południowych Niemiec i Szwajcarii gdzie przodkowie dzisiejszych sznaucerów pełnili funkcję psów pasterskich. Ojczyzną Olbrzyma jest Bawaria, powstał z krzyżówki sznaucera średniego z innymi rasami, a w jego żyłach plynie krew min. doga niemieckiego, nowofundlanda, bouviera, kaukaza i dużego pudla. W przeszłości psów tych używano do stróżowania oraz pędzenia bydła. Po raz pierwszy na wystawie pojawił się w roku 1909 w Monachium. Obecnie Sznaucer Olbrzym zwany także Brodaczem Monachijskim jest rozpoznawalnym i popularnym psem w Polsce.

Temperament/charakter:

Sznaucer Olbrzym to pies o zrównoważonym temperamencie, silny, wytrzymały i odporny. Bardzo lojalny wobec opiekuna, łagodny, łatwy w szkoleniu oraz inteligentny. Jest szybki, radosny, lubi się bawić i jest dość żywiołowy. Po przodkach odziedziczył także opiekuńczość, dobroduszność, towarzyskość i przyjazne nastawienie do ludzi. Brak mu jednak wyczucia własnej siły i możliwości, stąd nie poleca się tych psów dla rodzin z małymi dziećmi. Ma dość silnie rozwinięty instynkt stróżujący i obrończy. W porównaniu ze swoimi mniejszymi kuzynami wykazuje znacznie większą silę spokoju.

Potrzeby rasy:

Sznaucer Olbrzym to pies o dużej potrzebie uczestniczenia w życiu rodzinnym, kiepsko znosi samotność, a zostawiony sam sobie na wiele godzin może mieć tendencje do zachowań niszczycielskich. Wymaga wczesnego szkolenia z zakresu psiego posłuszeństwa i konsekwentnego, pewnego siebie opiekuna. Brodacz to pies, który lubi aktywnie spędzać czas, potrzebuje sporej dawki ruchu (zwłaszcza w młodym wieku), ćwiczeń, zajęcia umysłowego i urozmaicenia. Uwielbia pływać, świetnie sprawdzi się też w aportowaniu, dogtrekkingu, mantrailingu, rally-o czy agility, jednak najważniejsza dla Olbrzyma jest bliskość domowników.

Zdrowie i pielęgnacja:

Sznaucery nie linieją, więc ich włos wymaga regularnego trymowania oraz szczotkowania podszerstka. Jest to rasa długowieczna i raczej zdrowa, choć jak wszystkie duże psy może mieć predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych, łokciowych czy skrętu żołądka. Zdarzają się także choroby powiek, zaćma i alergie skórne.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1811.pdf”]