Wybierając się z psem w podróż, niezależnie czy jedziemy na wycieczkę, urlop, po kraju czy za granicę, warto zaopatrzyć się w podstawowe wyposażenie i akcesoria, które przydadzą się w różnych sytuacjach.
Poniżej przedstawiam niezbędnik dobrany zupełnie subiektywnie na podstawie własnych doświadczeń.
APTECZKA
absolutne must have w przypadku każdego wyjazdu – nigdy bowiem nie wiadomo co przydarzy się podczas wspólnych wojaży.
Co powinna zawierać?
a) leki
– woda utleniona – do przemywania starych ran oraz do wywoływania wymiotów. Nie nadaje się do przemywania świeżych ran. W przypadku konieczności wywołania wymiotów podaje się 3% wodę utlenioną w ilości 1-2ml / kg m. c. doustnie. Nie wolno wywoływać wymiotów u psa, który połknął substancję kwasową, ropopochodną, rozpuszczalnik, żrący preparat, zapadł w śpiączkę, połknął środek uspokajający lub w sytuacji, gdy od zdarzenia minęły ponad dwie godziny.
– rivanol – do odkażania świeżych ran, powierzchownych uszkodzeń skóry a także do stosowania jako okład na stłuczenia i obrzęki
– kwas borny 3% – do odkażania błon śluzowych
– maść tribiotic – do stosowania min. na oparzenia, zadrapania czy drobne rany. Zapobiega rozwojowi zakażeń bakteryjnych.
– węgiel leczniczy – warto mieć przy sobie na wypadek biegunki lub zatrucia pokarmowego. Węgiel podaje się w ilości 1 tabl/5kg wagi psa.
– probiotyk – przyda się w przypadku zatruć pokarmowych
– awiomarin lub inny preparat na chorobę lokomocyjną
– maść na psie łapy lub wazelina – przyda się zwłaszcza w okresie zimowym
b) materiały opatrunkowe:
– koc ratunkowy – inaczej koc/folia NRC – folia NRC (koc przeciwwstrząsowy, folia termiczna, folia izotermiczna) – bardzo przydatny w przypadku przegrzania lub wyziębienia. Jest to metalizowana cienka płachta z tworzywa sztucznego stosowana w celu poprawy komfortu cieplnego. Posiada dwa zastosowania – przyłożona srebrną stroną do ciała, a złotą na zewnątrz – ogrzewa niezależnie od pory roku, pozwala kumulować ciepło i w ten sposób zmniejszyć utraty ciepła organizmu. Natomiast przyłożona złotą stroną do ciała, a srebrną na zewnątrz – powoduje odbijanie promieni słonecznych. Złota strona folii, ułatwia wypromieniowywanie na zewnątrz własnego ciepła organizmu.
– kilka bandaży (różnej szerokości), zarówno dziane opaski podtrzymujące jak i bandaż elastyczny oraz rolka przylepca do zabezpieczenia
– lignina – do opatrywania ran najlepiej stosować ligninę zamiast waty, ponieważ nie przyczepia się do rany
– jałowa gaza
– opatrunek ze srebrem wzbogacony jonami srebra – czyli opatrunek przewciwbakteryjny, zawierający jony srebra idealnie nadaje się do opatrywania płytkich i głębokich ran, w tym także zakażonych lub w sytuacji znacznego prawdopodobieństwa wystąpienia infekcji. Opatrunek działa antybakteryjnie, zwalczając wszystkie groźne bakterie, patogeny i mikroorganizmy.
– opatrunki hydrożelowe – idealnie sprawdzą się w sytuacji gdy nasz pies dozna poparzenia
c) narzędzia:
– nożyczki
– rękawiczki jednorazowe – chronią zarówno psa jak i opiekuna przed przypadkowym wprowadzeniem bakterii podczas pomocy przedweterynaryjnej np. opatrywania rany
– staza lub opaska gumowa – przyda się w sytuacji konieczności zakładania opatrunków uciskowych
– strzykawka – może okazać się pomocna np podczas konieczności aplikacji leków doustnie
– termometr elektroniczny – do mierzenia temperatury dla psa. Dobrym rozwiązaniem jest termometr elektroniczny z giętką, gumową końcówką pomiarową.
Przypomnę przy tej okazji prawidłowe wartości temperatury w zależności od wieku i rasy psa:
- prawidłowa temperatura ciała dorosłych psów wynosi 37,5-39°C
- prawidłowa temperatura ciała dorosłych psów dużych ras wynosi 38-38,5°C
- prawidłowa temperatura ciała dorosłych psów małych ras wynosi 38,5-39°C
- prawidłowa temperatura ciała szczeniąt (pom. 3 a 6 tyg. życia) wynosi 38,5-39°C
- temperatura ciała powyżej 40°C wskazuje na gorączkę
- temperatura ciała powyżej 41°C wskazuje na wysoką gorączkę
KSIĄŻECZKA ZDROWIA PSA wraz z aktualnymi szczepieniami. Może się zdarzyć konieczność okazania jej podczas podróży. Warto mieć ją także na wypadek nieplanowanej wizyty u weterynarza w miejscu pobytu.
UWAGA: przed wyjazdem polecam także zasięgnąć informacji o gabinetach/klinikach weterynaryjnych w okolicy destynacji oraz ewentualnych dyżurach całodobowych gdzie uzyskamy pomoc w nagłych przypadkach.
LEGOWISKO LUB KOCYK
MISKI NA JEDZENIE I WODĘ ORAZ POIDŁO do wykorzystania w podróży oraz jeżeli planujemy dłuższe wycieczki z psem
OBROŻA PRZECIW PASOŻYTOM (KLESZCZE, PCHŁY, INSEKTY) – niezależnie od tego w jakie rejony się wybieramy, warto zaopatrzyć się w odpowiednią obrożę lub wcześniej zabezpieczyć psa w inny sposób (np kropelkami lub tabletką)
PĘSETA LUB PRZYRZĄD DO WYJMOWANIA KLESZCZY – niezależnie od tego jak bardzo będziemy się starać odpowiednio zabezpieczyć swojego psa, może nam się zdarzyć konieczność usunięcia kleszcza.
WYGODNE SZELKI – zwłaszcza jeżeli chcemy spędzać z psem aktywnie czas np. uprawiając canicross, dogtrekking czy bikejoring.
RĘCZNIK do wycierania psich łap (nigdy nie wiadomo jaka będzie pogoda), lub na wypadek psich kąpieli (zwłaszcza jeżeli wybieramy się nad wodę)
BUTY DLA PSA – warto zaopatrzyć się w komplet bucików jeżeli planujemy wycieczki górskie, w miejsca gdzie łatwo o uraz poduszek lub poparzenie (np. gorący piasek). Z odpowiednim wyprzedzeniem trzeba jednak zadbać o przyzwyczajenie psa do chodzenia w butach.
SMYCZ, DŁUGA LINKA oraz KAGANIEC. Nawet jeżeli nasz pies dobrze reaguje na komendy oraz jest prawidłowo zsocjalizowany z ludźmi oraz innymi psami, to możliwość wejścia w niektóre miejsca może być obwarowana koniecznością prowadzenia psa na smyczy (np. do lasu) a czasem także w kagańcu.
KENNEL KLATKA – przyda się jeżeli nasz pies na co dzień nauczony jest do przebywania w kennelu, gdy będziemy chcieli pozostawić psa np w pokoju hotelowym (nie zawsze da się przewidzieć jak zareaguje nasz pies w nowym miejscu, a kennel pozwoli uniknąć ewentualnych szkód). Oczywiście pies musi zostać wcześniej przyzwyczajony do kennel klatki. O procesie oswajania z kennelem przeczytać można tutaj: https://dog.net.pl/2017/11/06/kennel-klatka/
MATA DO SAMOCHODU – bardzo przydatna zarówno od strony utrzymania
(względnej) czystości w samochodzie podczas transportu jak również zapobiega swobodnemu przemieszczaniu się psa po wnętrzu.
SZELKI SAMOCHODOWE – zapewniają bezpieczeństwo podczas podróży zarówno psu jak i pasażerom.
TRANSPORTER/KONTENEREK LUB KLATKA DO PRZEWOZU PSA – sprawdzi się zwłaszcza w przypadku mniejszych piesków, chyba że mamy spory bagażnik w którym można taką klatkę zamocować.
NERKA, PAS NA BIODRA lub SASZETKA, w której będziemy mogli trzymać zapas smakołyków na spacery i wycieczki
WORECZKI NA ODCHODY – wszyscy wiemy, że po naszych podopiecznych należy sprzątać, warto jednak mieć woreczki na liście, aby zabrać ze sobą odpowiedni ich zapas.
ZAPAS KARMY WRAZ Z HERMETYCZNYM POJEMNIKIEM DO JEJ PRZECHOWYWANIA. Może to być pojemnik plastikowy lub zapinana torba na karmę itp. Karmy zawsze biorę ze sobą więcej na wypadek gdyby część się rozsypała, uległa zniszczeniu lub zdarzyły się inne nieprzewidziane sytuacje.
Unikamy planowania dłuższych spacerów i wyczynowych sportów w skrajnych temperaturach (tj. poniżej 5st C lub powyżej 20st C), chyba, że mamy psa rasy przystosowanej do danych warunków klimatycznych.
Chronimy psa przed przegrzaniem:
– nie zostawiamy go w samochodzie (nawet na chwilę)
– w sezonie letnim nie wystawiamy psa na pełne słońce, zwłaszcza w godzinach południowych, a po zażyciu kąpieli i harcach w wodzie nie pozostawiamy go do wyschnięcia na słońcu, ale wybieramy do tego miejsce zacienione
– długie i aktywne spacery w sezonie letnim planujemy raczej na godziny poranne i wieczorne
– mniejsze psy, o słabej okrywie włosowej i wrażliwe na niskie temperatury dodatkowo chronimy przed zmarznięciem zakładając odpowiedni kubraczek.
Planując podróż czy wakacje z psem, warto także zorganizować
się tak, by zaoszczędzić naszemu pupilowi zbędnego stresu (zwłaszcza gdy kiepsko znosi on nowe miejsca, zgiełk, tłum czy hałas).
Najlepiej z wyprzedzeniem zrobić odpowiedni research i wybrać odpowiednią dla siebie kwaterę, która chętnie gości u siebie czworonogi, posiada odpowiednie zaplecze oraz znajduje się w okolicy, w której będziemy mogli wspólnie z psem spokojnie się zrelaksować i odpocząć.
Jeżeli nasz pies ma problemy z przystosowaniem się i odnalezieniem w nowym miejscu, warto już na kilka dni przed wyjazdem zacząć podawać mu preparaty i suplementy, które zniwelują przeżywany stres i złagodzą niepokój jak ZYLKENE, KALMVET, można także założyć psu obrożę feromonową np. ADAPTIL.
opracowanie własne dog.net.pl
Hannę Bota, behawiorysta/trener psów
Podróż z psem za granicę
Na terenie większości krajów Unii Europejskiej obowiązują takie same przepisy dotyczące przewozu i podróżowania ze zwierzętami towarzyszącymi.
Jakich formalności trzeba dopilnować przed wyjazdem i na co zwrócić uwagę przed zaplanowaniem podróży z pupilem?
Tatuaż -metoda identyfikacji zwierząt, która stosowana była do 3 lipca 2011 r. Właściciel powinien posiadać potwierdzenie wykonania tatuażu przed tą datą. W przeciwnym razie konieczny jest Chip.
Chip – wszczepiony pod skórę zwierzęcia niewielki transponder zaprogramowany 15 cyfrowym kodem. Kapsułka implantowana jest w lewą stronę szyi lub w skórę między łopatkami a sam zabieg jest bezbolesny i można go przeprowadzić w każdym gabinecie weterynaryjnym. Aby Chip miał sens, po wszczepieniu należy go zarejestrować w bazie danych (np. Safe Animal) aby w przypadku znalezienia zaginionego psa była możliwa jego identyfikacja.
Uwaga! W niektórych krajach np. w Wlk. Brytanii tatuaż nie jest respektowany, ważny jest tylko chip, dlatego warto zachipować psa, nawet gdy ten został już wcześniej oznakowany tatuażem.
Szczepienie przeciw wściekliźnie – w Polsce jest to szczepienie obowiązkowe, które należy powtarzać co 12 miesięcy. Zaświadczenie o dacie wykonania ostatniego szczepienia (a najlepiej także całą historię szczepień) warto przechowywać w książeczce zdrowia psa, ponieważ w różnych sytuacjach będzie konieczne okazanie dowodu szczepienia.
Szczepienie musi być wykonane na zwierzęciu starszym niż 3 miesiące oraz wcześniej oznakowanym czipem, ponieważ data szczepienia p/wściekliźnie nie może być wcześniejsza niż data chipowania psa.
W przypadku pierwszego szczepienia (u psów w wieku poniżej 12 tygodni) uzyskuje ono ważność po upływie 21 dni od wykonania, a w przypadku kolejnych szczepień – w dniu wykonania szczepienia przypominającego. Niektóre kraje (ale nie Polska) zezwalają na wwóz młodych psów bez ważnego szczepienia, natomiast Polska nie zezwala na wywóz psów poniżej 12 tygodnia życia.
Paszport
Każdy pies z którym opiekun planuje wyjechać za granicę obligatoryjnie musi posiadać paszport, nawet jeśli takim obowiązkiem nie jest objęty jego właściciel.
Paszport wydawany jest przez uprawnionego weterynarza (lista placówek wystawiających paszporty dostępna jest na stronie Krajowej Izby lekarsko-Weterynaryjnej: https://www.vetpol.org.pl/) i zawiera podstawowe dane o psie takie jak opis maści, rasy, płci, numer chipu lub tatuażu, informację nt. szczepienia p/wściekliźnie oraz stanu zdrowia, a także dane właściciela oraz lekarza wystawiającego dokument. Raz wydany dokument ważny jest przez całe życie, nie ma potrzeby zatem wnioskowania o wydanie kolejnego paszportu dla tego samego psa.
UWAGA – paszport jest dokumentem ważnym wyłącznie na terenie krajów UE.
Szczegółowe informacje nt paszportów dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego tutaj: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/dokumenty-identyfikacyjne
Dodatkowe wymagania w niektórych krajach:
– Świadectwo zdrowia psa wystawione przez lekarza weterynarii nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy.
UWAGA:
świadectwo zdrowia jest obligatoryjne w przypadku niekomercyjnego przemieszczania w UE psów w liczbie większej niż 5 sztuk.
– obowiązkowa kwarantanna dla zwierząt (nawet kilka miesięcy);
-dodatkowa profilaktyka przeciwko tasiemcom (min Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Malta). Odrobaczenie powinno być wykonane między 120 godzin – 24 godzin przed datą podróży.
-profilaktyka przeciwkleszczowa
– wymogi czasowe dotyczące daty przeprowadzenia szczepień lub określony rodzaj szczepionki – np. w Szwecji wymagana jest szczepionka przeciw wściekliźnie zatwierdzona przez WHO
– ograniczenia co do minimalnego wieku zwierzęcia (nie można wywozić zwierząt poniżej 12 tygodnia życia)
– w wielu krajach zakazane jest wwożenie niektórych ras psów uznanych za niebezpieczne (dotyczy np. Wielkiej Brytanii, Francji, Malty, Węgier), a w niektórych (np. Szwajcarii) obowiązuje zakaz wwożenia psów z kopiowanymi uszami i ogonami.
– w sytuacji gdy transport psa odbywa się poza teren UE dodatkowo wymagane może być przeprowadzenie dodatkowych badań
Jeśli podczas kontroli stwierdzona zostanie niezgodność z przepisami UE, zwierzę może zostać zawrócone do kraju z którego wyjechało, poddane kwarantannie lub nawet poddane eutanazji – na koszt osoby odpowiedzialnej za nie w czasie podróży. warto zatem dopełnić wszystkich niezbędnych formalności!
Szczegółowe zapisy na temat wymagań dotyczących podróży na terenie państw UE można znaleźć na stronie Głównego inspektoratu Weterynaryjnego – tutaj: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/przemieszczenia-niehandlowe—podroz-ze-zwierzetami-towarzyszacymi
Natomiast dodatkowe wytyczne i wymagania na temat podróży ze zwierzętami towarzyszącymi do i z państw trzecich uzyskać można tutaj: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroze-ze-zwierzetami-towarzyszacymi
Transport zwierząt samolotem
Nie każda linia lotnicza umożliwia przewóz zwierząt, a sam sposób przewozu naszego psa zależy od jego wagi, wielkości oraz od przepisów kraju docelowej podróży ( można je sprawdzić np. na stronach konsulatów).
Niektóre linie lotnicze dopuszczają przewóz tylko psów-przewodników (np. Ryanair, Wizzair), a niektórzy przewoźnicy przewożą psy asystujące bez dodatkowych opłat w kabinie pasażerskiej (np. Lufthansa)
Zwierzęta można przewozić na trzy sposoby:
– na pokładzie samolotu w kabinie pasażerskiej (w odpowiednim kontenerku/pojemniku/torbie do przewozu zwierząt),
– w luku bagażowym,
– w luku bagażowym – jako cargo
Transport zwierząt w kabinie pasażerskiej
Małe psy mogą być przewożone w kabinie pasażerskiej. Łączna maksymalna waga pojemnika ze zwierzęciem nie może przekraczać 8 kg (dane przewozu w LOT, u innych przewoźników maksymalna waga może być inna i wynosić np. 6kg). Często wymagane jest, aby klatka spełniała określone wymogi rozmiarowe (tutaj każdy przewoźnik niezależnie określa akceptowalne rozmiary), a nawet była zatwierdzona przez IATA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego).
Należy także pamiętać, że kontenerek/pojemnik musi być na tyle duży, by pies mógł w nim swobodnie wstać, obrócić się i leżeć w naturalnej pozycji.)
Transport zwierząt w luku bagażowym/ładowni
Większe zwierzęta są przewożone w luku bagażowym samolotu, a pojemnik do transportu musi spełniać wymogi określone przepisami iata (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego) Live Animals Regulations.
Pojemnik musi by oznaczony właściwą nalepką i odpowiednimi instrukcjami dotyczącymi sposobu obchodzenia się ze zwierzęciem, wyposażony w pojemnik z wodą i jedzeniem oraz odpowiednio wentylowany, zapewniać zwierzęciu swobodę ruchu i przyjęcie naturalnej pozycji.
Chęć zabrania ze sobą pupila trzeba zgłosić przewoźnikowi z wyprzedzeniem – np. w PLL LOT zgłoszenie powinno nastąpić minimum na 48 godzin przed wylotem jeżeli został już zakupiony bilet lotniczy oraz 4-7 dni przed lotem w przypadku transportu psa w luku bagażowym).
Szczegółowe informacje nt. warunków i zasad przewozu można znaleźć na stronie przewoźników. Poniżej podaję kilka:
LOT: https://www.lot.com/pl/pl/przewoz-zwierzat
LUFTHANSA: https://www.lufthansa.com/pl/pl/Zwierzeta
BRITISH AIRWAYS: https://www.britishairways.com/pl-pl/information/legal/british-airways/general-conditions-of-carriage
Przewóz psa pociągiem i autokarem
Małe zwierzę domowe (w tym małego psa) przeważnie można przewozić bezpłatnie pociągiem, jeżeli nie jest on uciążliwy dla innych podróżujących i umieszczony jest w odpowiednim pojemniku/torbie/kontenerku. Większym psom musimy kupić bilet – zazwyczaj ustalona jest stała, odrębna taryfa dla zwierząt. W PKP INTERCITY wynosi ona 15,20zl. (często identyczna z taryfą nadbagażu i choć może to być bulwersujące często tak właśnie wystawiany jest bilet dla psa)
Ze zwierzętami nie można wchodzić do wagonów restauracyjnych, zajmować miejsca na siedzeniu czy łóżku w wagonie sypialnym. Jeżeli współpodróżni zgłoszą sprzeciw z powodu umieszczenia w przedziale zwierzęcia, podróżny powinien zająć miejsce wskazane przez konduktora.
Podróżny odpowiada za stan sanitarny przedziału, w którym przewozi psa. Często wymaga się także, aby pies był na smyczy i w kagańcu.
Właściciel zawsze powinien mieć przy sobie książeczkę zdrowia zwierzęcia z wypisanymi szczepieniami.
Szczególnie uprzywilejowane są zazwyczaj psy-przewodnicy.
Szczegółowe informacje nt. warunków i zasad przewozu można znaleźć np stronach przewoźników:
PKP INTERCITY: https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/3052/przewoz-rowerow-rzeczy-i-zwierzat/przewoz-psa.html
ZESTAWIENIE INFORMACJI NT ZASAD PRZEWOZU PSÓW U POLSKICH PRZEWOŹNIKÓW: https://www.utk.gov.pl/pl/pasazerowie/kolejowe-faq/przewoz-zwierzat/11261,Przewoz-zwierzat.html
Coraz większa liczba przewoźników autobusowych umożliwia transport zwierząt towarzyszących, zwykle jednak można przewozić jedynie małe zwierzęta (np. w autokarach firmy AGAT do 4kg lub w autokarach EST do 6kg), a w przypadku niektórych przewoźników dopuszcza się jedynie psy asystujące. Przewożenie zwierząt nie będzie możliwe dla osób korzystających np. z usług firmy Sindbad.
https://www.sindbad.pl/faq
https://www.biletyest.pl/przewoz-zwierzat.html
https://www.biletyautokarowe.pl/poradniki/przewoz-zwierzat-w-autokarach-agat/
Wymogi przewozu są podobne jak w pociągach – wszystko zależy od regulaminu konkretnego przewoźnika. Zazwyczaj przewoźnik zastrzega, że kierowca może odmówić przewozu psa, jeśli uzna, że zagraża on bezpieczeństwu innych podróżnych. Pies powinien być odpowiednio zabezpieczony, posiadać kaganiec, książeczkę z ważnymi szczepieniami. Koszt przewozu zwierzęcia to zwykle kwota identyczna jak w przypadku bagażu, zdarza się jednak, że małego psa, którego można trzymać na kolanach przewieziemy bez dodatkowych opłat.
Na rynku mamy przewoźników specjalizujących się w transporcie zwierząt za granicę np:
https://www.linora.pl/
https://speedbus.pl/bus/przewoz-zwierzat-busami.php
https://www.facebook.com/pg/PetsbusTransportZwierzatLiveAnimalTransport/about/?ref=page_internal
ZESTAWIENIE INFORMACJI NT ZASAD PRZEWOZU PSÓW U POLSKICH PRZEWOŹNIKÓW: https://dworzeconline.pl/info/strefa-pasazera/przydatne-w-podrozy/przewoz-zwierzat-w-komunikacji-dalekobieznej-cz-1
opracowanie własne dog.net.pl
Hannę Bota, behawiorysta/trener psów