Whippet

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  10
Sekcja:  3 Charty krótkowłose
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 12-16 lat
Wysokość:  44-51 cm
Waga:  10-14 kg
Użytkowość:  Pies wyścigowy
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Coursing
Wyścigi chartów
Flyball
Agility
Frisbee
Rally-o

Historia rasy:

Choc chart należy do najstarszych ras na świecie to historia Whippeta jest znacznie krótsza. Rasa ta wyhodowana została w hrabstwach północnej Anglii oraz południowej Szkocji, a powstała w wyniku krzyżowania Cahrtow agngielskich greyhoundów, Cahrcików włoskich oraz wysokonożnych terierow. Celem hodowców bylo uzyskanie psa tańszego w utrzymaniu niż greyhound, znacznie mniejszego, niewymagającego, ale równie szybkiego. Rasa szybko zyskała spore zainteresowanie wśrod robotników i górników, którzy pasjonowali się wyścigami psów, a nie mogli pozwolic sobie na zakup i posiadanie Greyhounda uchodzącego za psa arystokracji. Powszechna dostępność whippeta szybko uczyniła z niego psa rodzinnego. Pojawiy się pierwsze ksiegi hodowlane, a rasa została uznana przez aggoelski Kenenl Club w 1890 roku.

Temperament/charakter:

Whippet to pies o stosunkowo umiarkownym temperamencie i niekonfliktowym charakterze. Jest bardzo opanowany, cierpliwy, spokojny w domu, nieszczekliwy. Z uwagi na swoja łagodność i wesołe usposobienie dobrze sprawdza się u boku dzieci, choć trzeba uważać by te nie wyrządziły mu krzywdy i obchodziły się z nim delikatnie. Bardzo lubi towarzystwo człowieka i chętnie spędza z nim czas, najlepiej na kanapie – psy tej rasy są ciepłolubne i cenią sobie wygodę oraz komfort. Z uwagi na swoją towarzyskość nie powinien być sam, najlepszym rozwiązaniem dla whippeta jest..drugi whippet. Na dworze whippet jest uosobieniem żywiołowosci i aktywności, lubi się bawić z innymi psami, jest bardzo zwinny i skoczny. Nie ma w nim cienia agresji ani zacięcia do stróżowania ani instynktu terytorialnego, szybko się zaprzyjaźnia, jest serdeczny i ufny.

Potrzeby rasy:

Whippet jak każdy chart ma dużą potrzebę ruchu, pasję do biegania i pogoni, nie jest jednak długodystansowcem. Najlepszy dla tego psa będzie jednorazowy wysiłek fizyczny w biegu, a osiągi ma świetne – psy tej rasy potrafią osiągać prędkość do 50km/h na krótkich dystansach. Świetnie sprawdzi się w wyścigach chartów i coursingu a także dotrzymując towarzystwa opiekunowi podczas joggingu i zwykłego spaceru. Dużo frajdy sprawi mu także flyball czy agility. W treningu whippet jest niewymagający, wystraczy konsekwencja, spokój i łagodność opiekuna, by ten inteligentny psiak wszystkiego się nauczył. Warto też pamiętac by trening był urozmaicony, ponieważ w przeciwnym razie pies szybko znudzi się powtarzaniem w koło tych samych rzeczy. Whippet bywa wrazliwy na dźwięk i ruch – warto więc poświecić czas na właściwą socjalizację i szkolenie by nie szczeniak nie wyrósł na nerwowego i pobudliwego.

Zdrowie i pielęgnacja:

Sierść Whippeta jest bardzo łatwa i niewymagająca w pielegnacji.jest krótka, zwarta i delikatna, nie linieje też zbyt obficie. Rasa mimo pozornie delikatnej budowy cieszy się dobrym zdrowiem, jest silna i wytrzymała, podatna jest jednak na utratę ciepła, ze względu na dość cienką skórę i niewielką ilość tkanki tłuszczowej, dlatego warto zadbać o odpowiednią dawkę rozgrzewającego ruchu, a w zimniejszych okresach okrycie. Cienka skóra może także szybciej ulegać skaleczeniom. Z częstszych przypadłości można wymienić różnego rodzaju alergie, problemy kardiologiczne oraz wrażliwość na anestetyki.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1621.pdf”]