Wyżeł niemiecki długowłosy

 

Pochodzenie:  Niemcy
Grupa:  7
Sekcja:  1 wyżły kontynentalne, typ „spaniel”
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 12-14 lat
Wysokość:  58-68 cm
Waga:  27-32 kg
Użytkowość:  wszechstronny pies myśliwski
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: canicross
dogtrekking
pływanie
aport
mantrailing
rally-o
agility

Historia rasy:

Początek rasy to końcówka XIX wieku jednak przodków wyżła długowłosego można szukać znacznie wcześniej bo w czasach średniowiecza. Wśród przodków wyżła długowłosego znalazły się psy wysepcjalizowane w polowaniu na ptactwo, psy gończe i wodne. Oficjalny standard rasy został opracowany przez hodowcę barona Friedricha von Schorlemer w 1897 roku. Wyżeł długowłosy to pies wszechstronny wykorzystywany do tropienia, aportowania z wody i lądu oraz do polowania. Mimo niekwestionowanych zalet rasa jest dość mało popularna i rzadko spotykana.

Temperament/charakter:

Wyżeł Niemiecki Długowłosy to pies zrównoważony o dość dużym temperamencie, żywiołowy i energiczny podczas polowania, odważny, zacięty, nieustępliwy i wytrwały w pracy. Posiada świetny węch oraz silny instynkt łowiecki, znakomicie pracuje w każdych warunkach terenowych. W domu raczej spokojny, z natury łagodny, towarzyski i przyjacielski, oddany i opiekuńczy, natmiast wobec obcych jest nieufny. Potrafi pełnić role psa stróżujacego. Jest wierny, posłuszny,zdyscyplinowany i bardzo inteligentny.

Potrzeby rasy:

Wyżeł długowłosy jest psem towarzyskim i ma naturalną chęć współpracy z człowiekiem zatem świetnie sprawdzi się w każdej aktywności, w którą zaangażuje się także opiekun. Ten pies kocha ruch i zabawy kreatywne polegające na tropieniu i aportowaniu, potrzebuje pracy fizycznej oraz właściwej stymulacji umysłowej. Jest łatwy w prowadzeniu i treningu, jego szkolenie nie powinno przysporzyć problemów. Uwielbia towarzystwo zatem kiepsko będzie znosił samotność oraz izolację.

Zdrowie i pielęgnacja:

Wyżeł niemiecki długowłosy w pielęgnacji nie jest trudny, jednak długa szata wymaga regularnego szczotkowania i wyczesywania. Uwagę trzeba zwrócić także na długie uszy. Rasa jest na ogół zdrowa, może mieć jednak genetyczne predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych, problemów z powiekami (entropium), epilepsji i chorób skóry.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1171.pdf”]