Wyżeł niemiecki szorstkowłosy

 

Pochodzenie:  Niemcy
Grupa:  7
Sekcja:  1 wyżły kontynentalne
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 12-14 lat
Wysokość:  57-68 cm
Waga:  27-32 kg
Użytkowość:  wszechstronny pies myśliwski
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: canicross
dogtrekking
pływanie
dummy
mantrailing
rally-o
agility

Historia rasy:

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to rasa stosunkowo młoda, powstała na przełomie XIX i XX wieku. Celem przyświecającym hodowcom było stworzenie niemieckiej rasy wszechstronnego psa myśliwskiego, która będzie odporna na warunki atmosferyczne. Cel ten osiągnięto krzyżując ze sobą niemieckiego wyżła ostrowłosego, gryfona korthalsa i pudelpointera. Bardziej niż na eksterier koncentrowano się na użytkowości tego psa. Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest legawcem czyli psem wystawiającym. Jest blisko spokrewniony z niemieckim wyżłem krótkowłosym i długowłosym, bardzo łatwo pomylić go można z Gryfonem Korthalsa. Obecnie jest to jedna z najbardziej popularnych w Europie ras myśliwskich.

Temperament/charakter:

Wyżeł Szorstkowłosy to pies o zrównoważonym temperamencie, twardy, odważny, odporny i niezależny. Cechuje go aktywność i żywiołowość, znakomity węch, silny instynkt myśliwski i obrończy, wytrwałość i zawziętość w polowaniu. Jest inteligentny, szybko się uczy, charakter ma jednak trudny, jest uparty i butny. W stosunku do obcych nieufny, w stosunku do opiekuna bardzo oddany, lojalny i przywiązany. Bywa dość szczekliwy i hałaśliwy.

Potrzeby rasy:

Wyżeł szorstkowłosy to prawdziwy pies wielofunkcyjny. Ma ogromną potrzebę ruchu i aktywności, uwielbia polować w każdym terenie – także w wodzie i terenach podmokłych,potrafi wystawiać, płoszyć, ma także wielką pasję do aportowania, chętnie pływa, biega, bawi się piłką oraz bierze udział we wszystkich niemal aktywnościach. Najlepiej sprawdzi się u boku opiekuna aktywnego, który zapewni mu odpowiednią stymulację psychoruchową oraz poświęci czas na szkolenie posłuszeństwa i okiełznanie charakteru wyżła. Trening powinien opierać się na zaufaniu i współpracy bez form przymusu. Rasa świetnie nadaje się do uprawiania sportów związanych z bieganiem, aportowaniem czy pływaniem.

Zdrowie i pielęgnacja:

jest łatwy w pielęgnacji, sierść wymaga regularnego szczotkowania i większej uwagi zwłaszcza po bieganiu w zaroślach , aby usunąć przyczepione liście czy patyki oraz kontrolować stan oczu i uszu. U tej rasy zdarzają się przypadki zapalenia ucha, poza tym jednak uznawana jest za zdrową i bardzo odporną.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/981.pdf”]