Wyżeł weimarski

 

Pochodzenie:  Niemcy
Grupa:  7
Sekcja:  1 Wyżły kontynentalne
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 12-14 lat
Wysokość:  59-67 cm
Waga:  25-40 kg
Użytkowość:  Wszechstronny pies myśliwski, pies wystawiający
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: agility
dogtrekking
Pływanie
Nosework
mantrailing
Rally-o
Frisbee

Historia rasy:

Nazwa rasy pochodzi od dworu książąt weimarskich, którzy przyczynili się do powstania tej rasy. Wyżeł ten występował w okolicach Weimaru już w pierwszej połowie XIX wieku.Przyjmuje się, że do powstania rasy przyczyniło się krzyżowanie z niemieckimi wyżłami krótkowłosymi, bloodhoundami, posokowcami i francuskimi gończymi. Pierwszy wzorzec rasy opracowany został w 1925roku jednak oficjalny wpis rasa uzyskała w roku 1969. Początkowo weimar wykorzystywany był do polowań na dużą zwierzynę, z czasem także do polowań na ptactwo. Charakterystyczną cechą weimarów jest stójka oraz tzw. miękki pysk. (delikatne trzymanie upolowanego zwierza w pysku bez naruszania jego skóry). Hodowla Weimara od dawna jest rygorystycznie kontrolowana. Weimar uważany jest za jedną z najstarszych odmian wyżłów niemieckich i utrzymywany jest w czystości krwi od ponad 100 lat.

Temperament/charakter:

Weimar to pies o zrównoważonym temperamencie i silnym instynkcie myśliwskim. Świetnie sprawdza się w pracy w różnych warunkach terenowych, potrafi płoszyć oraz aportować z wody. Jest wytrwały, uparty, silny, szybki i opanowany, ma świetny węch i pasję do pracy we współpracy z przewodnikiem, z którym stale utrzymuje kontakt. Jest także inteligentny i czujny. Bardzo silnie przywiązuje się do opiekuna, cechuje go łagodna natura, delikatna psychika i wrażliwość oraz przyjazne nastawienie i brak agresji. Nie jest szczekliwy, łatwo i szybko się uczy.

Potrzeby rasy:

Jak każdy pies myśliwski weimar ma potrzeby związane ze swoimi wrodzonymi predyspozycjami i instynktami. Potrzebuje sporo ruchu i możliwości swobodnego biegania i eksplorowania terenu oraz wyzwań intelektualnych. Nie ma natomiast tendencji do ucieczek. Świetnie nadaje się do uprawiania psich dyscyplin sportowych, pływania, joggingu czy jazdy konnej. Z uwagi na swoją wrażliwą i delikatną naturę kiepsko znosi hałas, nerwowość, porywczość i przymus. Najlepiej sprawdzi się u boku opiekuna aktywnego ale spokojnego i opanowanego z natury. Weimar łatwo poddaje się treningowi, bywa jednak dość uparty, stąd pracę nad posłuszeństwem warto rozpocząć wcześnie i konsekwentnie ją prowadzić. Weimar nie jest stworzony do samotności i izolacji dlatego nie powinien zostawać sam na długi czas i przebywać w odosobnieniu z dala od swojego opiekuna i rodziny.

Zdrowie i pielęgnacja:

Rasa jest bardzo praktyczna, a sierść łatwa i prosta w pielęgnacji. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów, wystarczy w miarę regularne przeczesywanie i przecieranie szmatką jeżeli sierść się zabrudzi. Weimar jest zdrową i raczej długowieczną rasą, jak większość dużych ras ma tendencje do dysplazji stawu biodrowego oraz skrętu żołądka. Zdarzają się także przypadki przepukliny pępkowej.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/991.pdf”]