LASY MURCKOWSKIE

LASY MURCKOWSKIE

trasa biegnie od ul. Beskidzkiej czarnym szlakiem rowerowym, do samej Wschodniej Obwodnicy, a następnie szlakiem zielonym (częściowo). Cała trasa to prosta droga bez wzniesień bo teren plaski, o długości ok 10km. Przejście marszem, z kilkoma przerwami na napojenie psów, zajmuje ok 2h. Trasa przyjemna, prawie żadnych człowieków! Można ją dowolnie skrócić lub wydłużyć, jeżeli ktoś będzie miał niedosyt bo ścieżek jest więcej.

REZERWAT SEGIET

OKOLICE REZERWATU SEGIET (Tarnowskie Góry).
Przyjemna i prosta trasa wiodąca wokół rezerwatu Segiet oraz Dolomitów (Sportowej Doliny).
Początek trasy od ul. Żeromskiego, w lewo czarnym szlakiem rowerowym, następnie za Dolomitami kawałek (ok 300m) drogą (Blachówka) i znów trasą rowerową, tym razem niebieską. Cała trasa ok 7km, w sam raz na niewymagający spacer. Ludzi niewiele (nawet w sobotę), spotkaliśmy kilku piechurów, trzy pieski i kilkanaście rowerów. Poza tym cisza, spokój i leśno-wiejski krajobraz:)
Pieski polecają!
UWAGA – na teren rezerwatu z psem wejść niestety nie wolno (przy wejściach na jego teren jest zamieszczony regulamin, który w pkt. 15 informuje o zakazie wchodzenia z psem.) I choć zupełnie tego zakazu rozumiem, to niestety trzeba go respektować (wcześniej na internecie znalazłam jedynie info, że na terenie rezerwatu pies musi być na smyczy i w kagańcu)

LASY PANEWNICKIE / STARGANIEC

LASY PANEWNICKIE / STARGANIEC

Lasy Panewnickie to świetne miejsce na spacer! My zaczęliśmy od parkingu przy ul. Owsianej (zaraz przy wejsciu na Starganiec) i poszliśmy zielonym szlakiem, w połowie trasy po ok klku km wybraliśmy szlak czarny jednak niestety nie był to dobry pomysł, ponieważ kończy się ślepo pok ok 1,5km. Wróciliśmy wiec tą samą trasą, nie wiem dokąd finalnie prowadzi szlak zielony, ale jeszcze wrócę to sprawdzić
Cała niemal trasa biegnie ścieżkami nieco piaszczystymi w otoczeniu lasu liściasto-iglastego i jest ładnie zacieniona. Ludzi jak na lekarstwo, dopiero nad samą wodą zrobiło się tłoczno, także dla osób (i psów) ceniących bezludzie tak jak my, polecam raczej wybrać się w tygodniu, a nie w weekend.
Cała trasa zajęła nam niecałe dwie godzinki plus czas na pływanie dla futer bo Starganiec jest w miarę czysty, a psiaki po przejściu niemal 10km były bardzo spragnione ochłody

ZALEW NAKŁO – CHECHŁO

ZALEW NAKŁO-CHECHŁO

kolejna trasa spacerowa to Zalew Nakło-Chechło (Tarnowskie Góry). Co prawda w sezonie, gdy pogoda dopisuje, ludzi jest mnóstwo (dodatkowo trasa biegnie w większości asfaltową ul. Rekreacyjną, która jest dość uczęszczaną trasą plażowiczów i rowerów), ale równie dobrze można z tej trasy korzystać poza sezonem, gdy turystów już nie ma. Wtedy to prawdziwy raj dla psiaków. Zalew można spokojnie cały obejść bliżej lub dalej od plaży, dodatkowo okolica jest zalesiona i lasem także biegną dróżki i ścieżki więc można spokojnie cały dzień spędzić na leniwych spacerach co jakiś czas siadając przy plaży i chłodząc futra
Pieski polecają!

PARK ŚLĄSKI

PARK ŚLĄSKI

Przykładowa trasa na dogtrekking z dobrze znanego wszystkim ślązakom Parku Śląskiego.
To całkiem przyjemne miejsce na krótsze spacery, ale dla preferujacych ciszę, spokój i brak człowieków, polecam wybierać ścieżki nieutwardzane i na obrzeżach Parku oraz najlepiej w tygodniu. Wtedy naprawdę można odpocząć i zrelaksować się słuchając śpiewu ptaków. Pieseł też będzie bardziej zadowolony ze spaceru poza głównymi asfaltowymi drogami. Tylko uwaga -późnym wieczorem, gdy robi się ciemno i wczesnym rankiem można spotkać dzikie świnki, które również te tereny bardzo lubią
Punkt startowy i końcowy znajduje się w tym samym miejscu czyli na parkingu przy lądowisku, trasa biegnie niedaleko Planetarium i ciągnie się aż do ogrodzenia ZOO.
przejście jej zajmuje ok 1h – to ok 5km marszu płaskim terenem w sam raz na wieczorny wypad ??

ŚLĄSKIE ŁĄKI – BYTOM/RUDA ŚLĄSKA CHEBZIE

ŚLĄSKIE ŁĄKI

Łąki w okolicy torów kolejowych – bardzo fajne miejsce na spacer z futrami, mało ludzi, cisza i spokój. Sporadycznie można trafić na motocrosowców albo modelarzy. W pobliżu są dwa stawy, gdzie psiaki mogą się ochłodzić (uwaga na wędkarzy!). Nie ma tu super widoków, ale na krótki spacer miejsce w sam raz 🙂

MORZE – BOBOLIN

Bobolin/Dąbki
Trasa nadmorska, częściowo plażą, częściowo drogą, ale w większości pięknym lasem, łatwa, bez wzniesień. Prowadzi od Bobolina do plaży w Dąbkach na wysokości jeziora Bukowo. Piękny, spokojny i cichy teren, bardzo niewielu (jak na nadmorskie standardy) turystów. Po drodze można zejść do Dąbek na obiad lub zatrzymać się na gofra, lody czy kawę. Bardzo polecam i pieski także! świetne miejsce, bardzo psiolubne i chętnie odwiedzane przez psiarzy. Uwaga – na całej trasie nie ma żadnych zakazów dotyczących wprowadzania psów na plażę.

PÓŁWYSEP HELSKI – JASTARNIA

Jastarnia/Półwysep helski

Kto bywa na półwyspie ze swoim zwierzakiem zachęcam do odwiedzenia okolic Jastarni poza sezonem – piękne leśne tereny do spacerowania i szeroka plaża (akurat w tym roku taka była )
Trasa bardzo prosta i biegnąca częściowo lasem, a częściowo plażą. przy okazji można pozwiedzać bunkry (a raczej to, co z nich zostało). niewielkie wzniesienia, mnóstwo ścieżek, cisza, spokój – jednym słowem czysty relaks!
Miejsce idealne na dogtrekking lub canicross !!???

w Jastarni jest plaża dla psów! wejście nr 55 z wyznaczoną 500m plażą. Podobno w sezonie pełna psich amatorów plażowania, po sezonie pusto, także bez przeszkód można spacerować całą plażą, co jakiś czas mijając nielicznych spacerowiczów dwunożnych i czterołapnych.

Po zachodzie słońca można także wybrać się w stronę centrum Jastarni – już chodnikiem – ludzi jak na lekarstwo, miasteczko jest śliczne i bajkowe o tej porze roku, warto zwiedzić port jachtowy i molo
psiaki polecają!
uwaga – po zmroku w lesie można spotkać dziczyznę